V torek, 24. 9. 2024, smo se učenci od 6. do 9. razreda odpravili v Zakladnico Črnomelj , rojstno hišo Mirana Jarca, v kateri je Mestna muzejska zbirka Črnomelj, Primožičevo hišo in Muzejsko zbirko rudnika rjavega premoga Kanižarica.

Ko smo šolarji z avtobusom prišli v Črnomelj, smo se razdelili v dve skupini.  Skupina učencev 6. in 7. razreda se je najprej odpravila v Zakladnico. Skupina 8. in 9. razredov pa v muzej. V Zakladnici, ki se nahaja v kletnih prostorih črnomaljskega gradu, so nam za uvod predstavili naravne, kulturne in etnološke zaklade Črnomlja in celotne Bele krajine. Zakladnica – Bela krajina kliče na potep – služi kot vstopna točka turistom, da si lahko začrtajo svojo pot za odkrivanje Bele krajine. Po ogledu smo šli proti cerkvi Sv. Duha, kjer smo si ogledali tudi Primožičevo hišo – Hišo belokranjskih rokodelcev.

Medtem so si učenci 8. in 9. razreda ogledali Mestno muzejsko zbirko Črnomelj, ki je v rojstni hiši književnika Mirana Jarca. Skupini sta se nato zamenjali in takrat je naša skupina odšla na ogled muzeja. Tam nas je vodil zgodovinar dr. Janez Weiss. Med drugim nam je povedal, da je bila stavba, pred katero stojimo, prva šola v Črnomlju. V muzeju je bilo zelo zanimivo. Videli smo makete Črnomlja, arheološke ostanke, stare pripomočke, predmete, fotografije in spoznali smo zgodovinski razvoj mesta Črnomelj. Stalna muzejska zbirka se imenuje Črnomelj na prepihu tisočletij. Tudi pogovarjali smo se o tem, da je prek obzidja v Črnomelj zelo težko priti.

Ko sta obe skupini končali z ogledom, smo se z avtobusom odpravili v Kanižarico, kjer smo si ogledali muzejsko zbirko Rudnika Kanižarica, izvozni stolp in umetni rudniški rov. Pogovarjali smo se o tem, kako je potekalo rudarjenje in kakšne stroje so imeli in kaj so ti stroji počeli. Večini se je najzanimivejši zdel umetni rov.

Na koncu ogleda smo še nekaj prigriznili in odšli z avtobusom nazaj v šolo na kosilo in razvoze.

Ta dan nam bo za vedno ostal v spominu.

Rebeka Kopač, 6. razred

Orodna vrstica za dostopnost