Branje

BRALNA ZNAČKA ZA ŠOLSKO LETO 2023/2024

1. razred (mentorica Sanela Majstorović)
1. Koroška pripovedka: Mojca Pokrajculja
2. Zbirka Nodi (ena knjiga)
3. Zbirka Franček (ena knjiga)
4. Peter Svetina: Kako je gospod Feliks tekmoval s kolesom
5. Saša Vegri: Jure Kvak-kvak
6. Lila Prap: Moj očka
7. Fran Milčinski Ježek: Zvezdica Zaspanka
8. Leopold Suhodolčan: Kuža Luža

Pričakuje se, da bodo učenci prebrali:
– vsaj 4 knjige z zgornjega seznama, 1 knjigo po lastni izbiri
in deklamirali:
– 3 pesmi iz pesniške zbirke Otona Župančiča: Mehurčki

2. razred (mentorica Mojca Pavlinič)
1. J. in W. Grimm: Pepelka
2. Kajetan Kovič: Moj prijatelj Piki Jakob
3. Primož Suhodolčan: Peter Nos je vsemu kos
4. Svetlana Makarovič: Korenčkov palček
5. Svetlana Makarovič: Coprnica Zofka
6. Leopold Suhodolčan: Krojaček Hlaček
7. Monika Weitze: Rožnati slonček
8. Knjiga po lastnem izboru

Učenci preberejo 4 knjige z zgornjega seznama in se naučijo 3 pesmi iz pesniške zbirke Janeza Bitenca  Pisani klobuček.
Učenci ob slikanici pripovedujejo vsebino prebrane zgodbe ali deklamirajo (zapojejo) pesmico.

3. razred (mentorica Marija Vesna Frank)
1. Desa Muck: Zbirka Anica  ALI Primož Suhodolčan: Zbirka Grozni Gašper
2. J. in W. Grimm: Janko in Metka
3. Svetlana Makarovič: Kokoška Emilija
4. Svetlana Makarovič: Pekarna Mišmaš
5. Leopold Suhodolčan: Krojaček Hlaček
6. Andrej Skubic: Babi nima več telefona
7. Anja Štefan: Drobtine iz mišje doline

Učenci preberejo 4 knjige z zgornjega seznama in se naučijo 3 pesmi iz pesniške zbirke Srečka Kosovela Zlati zvončki.

4. razred (mentorica Sabina Lukežič)
1. Janja Vidmar: Zbirka Matic (ena knjiga)
2. Tone Pavček: Juri Muri po Sloveniji
3. Majda Koren: Mala pošast Mici
4. Primož Suhodolčan: Živalske novice 1–4 (ena knjiga)
5. Bina Štampe Žmavc: Cesar in roža
6. Desa Muck: Zbirka Čarobna bolha Megi (ena knjiga)
7. Primož Suhodolčan: Zbirka Pozor, pravljice (ena knjiga)
8. Astrid Lindgren: Ronja
9. Oton Župančič: Pomladna ladja

Prebrati, razumeti in obnoviti je potrebno 5 knjig in sicer 3 iz seznama in 2 po lastni izbiri.

5.  razred (mentorica Ivanka Šuštarič)
Prebrati, razumeti in obnoviti je potrebno 5 knjig, in sicer 3 iz seznama in 2 po lastni izbiri:
1. Christine Nostlinger: Franceve zgodbe
2. Jan Dean: Kraksis in kravja župca
3. Svetlana Makarovič: Mali parkelj Malič
4. Jelka Mihelič: Trska in Bajsa Debelajsa
5. Jurgen Banscherus: Detektiv Kvjatkovski
6. Andrej Rozman Roza: Mali rimski cirkus
7. M. Mate: Škrlatna vrtnica
8. B. Novak: zbirka Zvesti prijatelji


NAVODILA ZA UČENCE OD 6. DO 9. RAZREDA

Prebrati, razumeti in obnoviti je potrebno 5 knjig.

6. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
Hans Christian Andersen: Pravljice
Roald Dahl: Čarli in tovarna čokolade
Roald Dahl: VDV: [veliki dobrodušni velikan]
Bogomir Magajna: Brkonja Čeljustnik
Leopold Suhodolčan: Naočnik in Očalnik: mojstra med detektivi
France Bevk: Grivarjevi otroci; Pastirci
Anton Ingolič: Tajno društvo PGC
Astrid Lindgren: Erazem in potepuh
Prežihov Voranc: Solzice
Tone Seliškar, : Bratovščina Sinjega galeba
Ervin Fritz: Vrane (pesniška zbirka)
Bina Štampe Žmavc: Svilnate rime: izbrane pesmi za otroke (pesniška zbirka)
Primož Suhodolčan: Košarkar naj bo! ALI Kolesar naj bo! ALI Ranta vrača udarec! ALI Ranta in košarkatorji!
Ulf Stark: Gospod Grom
Igor Karlovšek: Pobeg
Andrej Rozman Roza: Predpravljice in popovedke
Knjiga po lastnem izboru

7. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
Angelo Cerkvenik: Ovčar Runo
Ingrid Kötter: O super starših lahko samo sanjaš
Desa Muck: Blazno resno o šoli
Janez Trdina: Bajke in povesti o Gorjancih
Jeff Kinney: Dnevnik nabritega mulca (katerakoli knjiga)
Gary Paulsen: Sekira rešitve
Miha Mazzini: Zvezde vabijo
J. K. Rowling: Harry Potter – Dvorana skrivnosti
Vinko Möderndorfer: Jaz sem Andrej
Mate Dolenc: Kako dolg je čas
Tone Pavček: Majnice
Josip Jurčič: Kozlovska sodba v Višnji Gori
Knjiga po lastnem izboru

8. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
Daniel Defoe: Robinson Crusoe
Desa Muck: Pod milim nebom
Irena Velikonja: Poletje na okenski polici
Janja Vidmar: Nimaš pojma
Alan Temperley: Čarodej iz Samarkanda
Hotel sem prijeti še luno: izbor kratke proze
Evald Flisar: Alica v nori deželi
Ivan Sivec: Zelena kri
Vinko Möderndorfer: Kot v filmu
Nataša Konc Lorenzutti: Gremo mi v tri krasne
Bianka Minte-König: Šola mračnih sanj
Desa Muck: Lažniva Suzi
Igor Karlovšek: Preživetje
Ivan Sivec: Zadnji mega žur
Ivan Tavčar: Visoška kronika
Anna Ehring: Mira in Martin
Knjiga po lastnem izboru

9. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
Bogdan Novak: Ninina pesnika dva
Janja Vidmar: Princeska z napako
Slavko Pregl: Spričevalo
Dušan Dim: Distorzija
Ivan Cankar: Na klancu
Mark Haddon: Skrivnostni primer ali kdo je umoril psa
Charles in Mary Lamb: Zgodbe po Shakespearu
Josip Jurčič: Deseti brat
Damijan Šinigoj: Iskanje Eve
R. J. Palacio: Čudo
Antoine de Saint-Exupéry: Mali princ
Ivan Sivec: Princ na belem konju
Lewis Carroll: Aličine dogodivščine v čudežni deželi
Geniji z nasmehom
Anna Gavalda: 35 kil upanja
Thalia Kalkipsakis: Joj, kako mi je všeč!
Ivan Cankar: Moje življenje
Irena Velikonja: Normalna družina … Pa kaj še!
Ivan Tavčar: Cvetje v jeseni
Damijan Šinigoj: Kjer veter spi
Knjiga po lastnem izboru

 

DOMAČE BRANJE ZA ŠOLSKO LETO 2023/2024

1. razred (mentorica Sanela Majstorović)
Učenci 1. razreda bodo domače branje opravili v projektu Pravljični potujoči kovček. Knjige bomo dobili v kovčku (Knjižnica Črnomelj).
Knjige učenci ustno obnovijo oz. jim postavim kakšno vprašanje. Otrok naj tudi ve, kdo je knjigo napisal in ilustriral.

2. razred (mentorica Mojca Pavlinič)
Učenci 2. razreda bodo domače branje opravili v projektu Pravljični potujoči kovček. Knjige bomo dobili v kovčku (Knjižnica Črnomelj).
Knjige učenci ustno obnovijo oz. jim postavim kakšno vprašanje. Otrok tudi naj ve, kdo je knjigo napisal in ilustriral.

3. razred (mentorica Marija Vesna Frank)
1. Astrid Lindgren: Pika Nogavička (branje v šoli skozi šolsko leto)

4. razred (mentorica Sabina Lukežič)
1. Svetlana Makarovič: Kosovirja na leteči žlici
2. Vid Pečjak: Drejček in trije Marsovčki
3. Miha Mate: Babica v supergah

5. razred (mentorica Ivanka Šuštarič)
1. Sebastijan Pregelj: Deček Brin na domačem kolišču
2. Bina Štampe Žmavc: Živa hiša
3. Roald Dahl: Matilda 

6. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
1. Tone Partljič: Hotel sem prijeti sonce
2. Feri Lainšček: Velecirkus Argo
3. Leopold Suhodolčan: Narobe svet v mestu Petpedi

7. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
1. Leopold Suhodolčan: Mornar na kolesu
2. Fran Levstik: Martin Krpan
3. Knjiga projekta Rastem s knjigo

8. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
1. Anton Tomaž Linhart: Županova Micka
2. Vladimir P. Štefanec: Sem punk čarovnica, debela lezbijka in ne maram vampov
3. Ivan Tavčar: Med gorami

9. razred (mentorica Nataša Podhostnik)
1. Tone Partljič: Moj ata, socialistični kulak
2. Desa Muck: Nebo v očesu lipicanca
3. Vinko Möderndorfer: Kit na plaži

PREJEMNIKI BRALNE ZNAČKE V ŠOLSKEM LETU 2022/2023

1. razred
Taja Barič, Svit Kovaljev, Tia Dajčman, Rok Kuzma, Lovro Jakofčič, Ema Kambič, Lenart Oskar Vuk, Žan Pucelj Šterk, Jerca Težak, Nuša Panjan, Klara Simčič, Klara Šmelcelj, Miha Kobetič, Lana Fortun, Mila Bahor, Jože Gerzetič, Kim Mravinec

2. razred
Tia Bebar, Živa Butala, Tamara Gašperič, Nadja Jesih, Lovro Matkovič, David Migalič, Tina Požek, Andraž Ružić Vardjan, Kaja Sajovic, Naja Veselič, Tim Vrtin

3. razred
Nadja Fink, Nina Kobetič, Anže Kuzma, Gea Lamut, Julija Lončarić, Sara Puhek, Evita Šmalcelj, Tim Špehar, Aleksander Vrtin

4. razred
Neja Dajčman, Mark Kambič, Neža Koce, Rebeka Kopač, Tanja Štrekelj, Lovro Vuk, Samo Željko

5. razred
Manca Težak, Tamara Šašek Garantini, Nika Gešelj, Luka Žunič, Jaša Perc, Gašper Simčič, Leon Maj Kuretič, Gal Kovaljev

6. razred
Gal Butala, Neja Fink, Tim Frankovič, Luka Gešelj, Izidor Jesih, Tadej Jesih, Nuša Alexandra Kočevar, Vito Matkovič, Neža Špehar, Žiga Šuster, Lara Žunič

7. razred
Sara Filip, David Kopač, Nik Pezdirc, Zala Puhek, Nia Starašinič, Nina Stegne, Izabela Stjepanović, Lana Šašek Garantini, Matic Željko

8. razred
Eva Babič, Ajda Gešelj, Manca Horvat, Sara Horvat, Anamarija Hudelja, Tian Kocuvan Ivanič, Enej Panjan, Patrik Perc, Bor Petrovčič, Tia Požek, Anja Puhek, Urška Špehar

9. razred
Katja Cerar, Neža Sirk

ZLATI BRALKI sta postali Katja Cerar in Neža Sirk (9. r.). Prejeli sta knjižno darilo.

(Skupno obiskov 3.407 , današnjih obiskov: 1)
PRILAGODI VIDEZ STRANI