V petek, 22. oktobra 2021, smo bili učenci likovno-umetniškega krožka in likovno nadarjeni učenci v Metliki, v Belokranjskem muzeju. Iz šole smo se s šolskim kombijem in z učiteljičinim avtomobilom odpravili na železniško postajo v Črnomelj. Ker je vlak na žalost zamujal, smo si krajšali čas z raznimi igrami. Ko smo z vlakom prispeli v Metliko, smo se med potjo ustavili v trgovini, kjer smo si kupili malico, nato smo peš hodili do metliškega gradu. Tam smo spoznali dela kiparja Alojza Gangla, ki je bil rojen v Metliki. Delo smo pričeli z glinenimi reliefi, na katere smo upodobili portret. Iz tega portreta – pozitiva, smo naredili negativ – kalup iz mavca. To smo naredili tako, da smo reliefu iz gline naredili glineno ograjico in vanj vlili mavec. Ko se je mavec strdil in delno posušil, smo ločili glino od mavčnega kalupa. Ker pa smo hoteli narediti še pozitivni odlitek tega portreta v mavcu, smo mavec še enkrat vlili v kalup iz mavca, ravno tako s pomočjo glinene ograjice. Mavčni kalup smo morali prej še premazati z milom, da smo ga kasneje lahko ločili od pozitivnega dela. In tako smo dobili še pozitiven odlitek iz mavca, ravno takšnega, kot smo ga najprej naredili iz gline. To je bila zelo zahtevna in zanimiva delavnica. Po končanem delu smo se odpravili domov. V šoli pa smo čez dva tedna portrete iz gline in odlitke portretov iz mavca še glazirali in patinirali. Veseli in ponosni smo na svoje izdelke.

Zala Puhek, 6. razred