Naša Daša Bahor dosegla 3. mesto na svetu

dasaDaša Bahor je 14-letno dekle, ki obiskuje 9. razred Osnovne šole Komandanta Staneta Dragatuš.
V začetku maja sta se z mentorico odločili, da se bo Daša udeležila 45. mednarodnega natečaja, ki ga vsako leto organizira Svetovna poštna zveza z namenom spodbujati mlade pri literarnem ustvarjanju. Letos je bila osrednja tema razmišljanje o svetu, v katerem bodo živeli leta 2047.
V svojem pismu je Daša razmišljala takole: “Želim si, da (bi živela) v novem, lepšem svetu, ki bo dovoljeval različnost, ne pa poskušal strniti ljudi v neko idealno različico človeka.”
Med skoraj milijon pismi iz kar 64 držav je tretje najlepše pismo na svetu napisala prav naša Daša.
Novembra 2016 je direktor Področja za mednarodne odnose pri Pošti Slovenija gospod Marjan Osvald obiskal Dašo na šoli in ji izročil plaketo ter nagrado.
Direktor Svetovne poštne zveze g. Bishar A. Hussein je Daši čestital za izjemen uspeh, pri tem izpostavil Dašino kreativnost ter izjemno pohvalil njeno vizijo sveta leta 2047. Navdušile so ga tudi Dašine kompleksne stavčne strukture.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport gospa Maja Makovec Brenčič je Daši čestitala. Ob tem je poudarila, da je še posebej lepo, da se je odločila napisati pismo o namišljenem srečanju z migrantom. Boleča tematika aktualnega dogodka se jo je dotaknila. To ministrico navdaja z upanjem, da bodo mladi znali graditi lepši svet, kot se kaže danes.
Predsednik Državnega zbora RS dr. Milan Brglez je prav tako podal pisne čestitke Daši Bahor. Novica ob 3. pismu na svetu ga je izjemno razveselila. V čestitki je zapisal, da ga je Dašino razmišljanje navdalo z optimizmom in upanjem za prihodnost, po drugi strani pa ga je tudi pretreslo, predvsem spoznanje, kako dovzetni so mladi za dogajanje okoli sebe, za vojne, krivice in stiske soljudi in kako močno te nepravice in sovraštvo občutijo tudi sami. Prav to in pa zaključek Dašinega pisma, v katerem upa na lepši svet, na svet, ki bo dovoljeval različnost in v katerem ne bo prostora za stereotipe in predsodke, pa ministra hkrati navdaja z upanjem. Pravi, da so ravno mladi tisti, ki bodo nekoč prevzeli »vajeti v svoje roke«, ki bodo sooblikovali svet in ga vodili. In dokler bodo dovzetni, občutljivi in čuječni za dogajanje okrog sebe, dokler bodo ohranili posluh za sočloveka, dokler si bodo prizadevali za mir, potem se vsem nam prihodnosti ni bati. Minister Daši tudi v prihodnje želi veliko uspehov in optimizma, predvsem pa naj ostane še naprej predana vrednotam miru in strpnosti.
Županja občine Črnomelj gospa Mojca Čemas Stjepanovič je Daši iskreno čestitala za njen dosežek. Pravi, da je Daša kljub svoji mladosti dokazala, da razmišlja izredno zrelo in modro. Povabila jo je k sebi, ji pripravila krasen sprejem ter ji izročila darilo.
Ravnatelj OŠ Dragatuš gospod Stanislav Dražumerič je v čestitkah dejal: »Daša je v pismu opisala begunsko problematiko, ki je na našem področju zelo aktualna. Pokazala je veliko mero strpnosti do beguncev in izredno razumevanje za težave ljudi v stiski. Njen pogled v prihodnost je zmerno optimističen, z željo po miru in izboljšanju sveta.«
Mentorica gospa Nataša Podhostnik je prav tako Daši čestitala in pri tem poudarila, da bistvo Dašinega pisanja ni le razmišljanje o vojni in beguncih, temveč je Daša v ospredje postavila strpnost, a ne le do beguncev, temveč predvsem do drugačnosti. Daša se je pogumno in z vztrajnostjo lotila zahtevne naloge. Udeležila se je mednarodnega literarnega natečaja. Pot k uspehu je posula z zaupanjem vase, močjo in nadarjenostjo. Drznila si je sanjati. Sanje so postale resničnost.
Predsednik Krajevne skupnosti Dragatuš gospod Robert Vranič je ob iskreni čestitki dejal, da  je Daša Bahor izbrala aktualno temo kljub svoji mladosti in dokazala,  da mladi razmišljajo tudi o temah, s katerimi se bodo srečevali v nadaljnjem  življenju ter da sama naloge sprejema z veliko mero odgovornosti.
O Dašinem uspehu so poročali ne le bližnji mediji, kot so Radio Odeon, Radio Krka, Lokalno Aktualno, Dolenjski list, Vaš kanal …, temveč se je glas o njenem vrhunskem dosežku razširil tudi v celotnem slovenskem prostoru, saj je RTV Slovenija Slovence seznanila o Dašinem 3. najlepšem pismu v Slovenski kroniki. Njen spis so v angleščini objavili tudi v svojem mednarodnem glasilu na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Prav tako je bila Daša na Valu 202 izbrana za Ime tedna, kjer je med drugim povedala: »Ljudem bi morali pomagati. Temo sem izbrala zato, ker menim, da bi več poudarka morali dati čustvom beguncev. Zmeraj smo govorili samo o tem, kako težko je nam.«

Video kratke svečanosti 24. 11. 2016, ko je Daša iz rok predstavnikov Pošte Slovenije prejela bronasto medaljo, ki jo je osvojila na mednarodnem natečaju Svetovne poštne zveze.

Prispevek Televizije Slovenije o Daši.

Daša je postala ime tedna na Valu 202.

Tukaj si lahko preberete pismo in rokopis.